تبلیغات
یـــــــادیـــــــاران - مروری بر عملیات خیبر

یـــــــادیـــــــاران

بزرگ مرد تاریخ

جستجوشهید صدوقی


تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net كلیك كنید

هدایت و فرماندهی عملیات بر عهده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا صلی الله علیه و

آله وسلم بود. دو قرارگاه اصلی (کربلا و نجف) و پنج قرارگاه فرعی (نصر،

حنین، بدر، حدید و فتح) تحت امر قرارگاه مرکزی بودند...

http://ghiasirghn.persiangig.com/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%DA%AF%DB%8C%D9%81/101.gif

هدف عملیات :
هدف از عملیات خیبر  عبارت بود از انهدام نیروهای سپاه سوم عراق ، تأمین جزایر مجنون شمالی و جنوبی ، ادامه ی تک از جزایر و محور طلائیه به سمت نشوه والحاق به نیروهایی که از محور زید به دشمن حمله می  کردند. ودر نظر بود که خشکی شرق دجله از طریق هور تصرف شود تا دشمن نتواند از سمت شمال ، سپاه سوم خود را تقویت کند.
شرح عملیات :
عملیات خیبر در ساعت 20:30 سوم اسفند 1362 با رمز یا رسول الله آغاز شد عملیات در مرحله اول ، به طور همزمان از تمامی محور ها آغاز شد و پیشروی با سرعت عمل و غافلگیری همراه بود ، به نحوی که در روز چهارم عملیات بخشی از نیروها در شهر القرنه حضور یافتند و مردم با مشاهده آنان گوسفند قربانی کردند. در محور شمالی نیز رزمندگان اسلام توانستند خود را به رودخانه دجله رسانده ،رفت و آمد خودروها رابر روی جاده بصره - بغداد قطع کنند وجزایر مجنون شمالی و جنوبی از پشت دور زده شد و به سهولت به تصرف در آمد. طی مرحله اول ، نیروها با یک تهاجم سراسری در مناطقی  همچون تنگه و شهر القرنه جاده ی استراتژیک بصره -العماره و نیز جزایر مجنون شمالی و جنوبی را به تصرف خود در آوردند.
در مرحله دوم ، دو تلاش اصلی در محور جزایر وطلائیه به منظور الحاق و سپس پیشروی به سمت نشوه در نظر گرفته شد که صورت نگرفت.با توجه به فشار های دشمن برای باز پس گیری جزایر مجنون شمالی و جنوبی ، مرحله سوم عملیات برای خنثی سازی این اقدام دشمن صورت گرفت و از آنجا که برای دشمن هرگونه جای پا و حضور نیروهای اسلام در هور غیر قابل تحمل بود ، با اجرای آتش شدید و استفاده از نیروهای پیاده - زرهی سعی در باز پس گیری جزایر داشت به همین منظور در فشار اولیه خود در طی 72 ساعت ، به طور مداوم بر روی جزایر آتش می ریخت. چنانچه در یک بر آورد نزدیک به یک میلیون گلوله توپ و خمپاره مصرف کرده بود.جنگ در جزایر با توجه به توان نیروهای خودی و دشمن به دور از توازن نظامی بود،چرا که نیرو  های خودی با عقبه های طولانی و خستگی ناشی از چند روز جنگ ،بدون آتش پشتیبانی به مقاومت ادامه می دادند و متقابلاً دشمن  با تمرکز صد ها قبضه توپ بر روی جزایر و بمباران مداوم نیروها با هواپیماها،برخورداری از عقبه ی خشکی با واحد های زرهی خود،فشار های متعدد و طاقت فرسایی را وارد می ساخت.دشمن که با مقاومتی غیر قابل تصورمواجه شد،که ادامه  ی تک غیر از به مسلخ بردن نیروهایش،نتیجه ای دیگر ندارد،لذا از تصرف جزایر،منصرف شده ،مبادرت به تحکیم مواضع کرد. در عملیات خیبر ،عراق در سطح وسیع از سلاح شیمیایی استفاده کرد که تا آن زمان سابقه نداشت.
نتایج و دستاورد های عملیات:
بیش از 23 یگان دشمن به طور متوسط از 20% تا 100% منهدم شد.
15000
نفر از نیرو های دشمن زخمی و کشته شدند150. دستگاه تانک و نفر بر و 200 دستگاه خودرو دشمن منهدم گردید.
تیپ 56 زرهی دشمن به میزان 100%منهدم شد.
140
نفر از نیروهای دشمن اسیر شدند که در میان آنها 35 افسر،130 درجه دار،873 سرباز و نیروهای جیش الشعبی و نیز 102 نفر غیر نظامی از کشور های مصر،سودان ،مراکش،سومالی و عراق مشاهده می شد.
در مجموع 1180 کیلومتر از زمین های منطقه ،یعنی 1000کیلومتر مربع در هور ،140 کیلومتر مربع در جزایر و 40 کیلومتر مربع در طلائیه آزاد شد.
دستیابی به چاه های نفت فکه ذخایر آن میلیون ها بشکه برآورد می شد، از دیگر نتایج این عملیات بود.
تیپ 18 الغدیر و عملیات:
در عملیات عظیم خیبر ،رزمندگان پرتوان تیپ 18 الغدیر یزد ، در جناح چپ عملیات وارد عمل شدند و با انهدام جمعی از نیروهای دشمن در جاده آسفالته طلائیه ، نشوه، وظیفه تأمین این محدوده را بر عهده داشتند.
*
توضیح اینکه تیپ 18 الغدیر در طول عملیات خیبر ،56 شهید،298 مجروح،12 اسیر و 12 مفقود الاثر داشت

http://rghiasi.persiangig.com/gif-%20gif/130.gif.نوشته شده در سه شنبه 23 آذر 1389 توسط مهدی حکیمیان
مقام معظم رهبری

درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin