تبلیغات
یـــــــادیـــــــاران - چهارمین شهید محراب

یـــــــادیـــــــاران

بزرگ مرد تاریخ

جستجوشهید صدوقیزندگی نامه چهارمین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی(ره)


چهارمین شهید محراب حاج  شیخ محمد صدوقی رضوان الله علیه در سال 1327 هجری قمری، در دارالعباده یزد در خانواده ای روحانی دیده به دنیا گشود . پدر  ایشان مرحوم حجة الاسلام والمسلمین آقا میرزا ابوطالب صدوقی از روحانیون معروف یزد بود که امامت مسجد روضه محمدیه را بر عهده داشت و یكی از مراجع برتر دوران خود به شمار می رفت.
شهید آیت الله صدوقی در سن 7 سالگی پدر و در سن 9 سالگی مادر خویش را از دست دادند. ایشان دوران تحصیل خود را در مدرسه عبدالکریم حائری  یزدی گذرانده و برای کسب مراحل علمی بالاتر ابتدا به شهر اصفهان و سپس به قم هجرت نموده و در آنجا مقیم گشتند.
شهید آیت الله صدوقی در اوایل ورود به قم در سال 1349 ه . ق با حضرت امام خمینی (ره) آشنا شدند واین آشنایی کم کم به رفاقت تبدیل گردید به طوری که گاه تمام مدت شبانه روز را با ایشان سپری می کردند و نمی شد هفته ای بگذرد و دو و سه جلسه در خدمت ایشان نباشد. ایشان در سال 1330 ه . ش برای انجام کاری به یزد سفر نمودند و در حین سفر بنا به دعوت و خواهش مرحوم حجت الاسلام حاج آقای وزیری از روحانیون سرشناس یزد  مجدداً در شهر یزد اقامت گزیدند.
همزمان با اوج گیری مبارزات حضرت امام خمینی (ره) از سال 1341 ه . ق شهید محراب چون سربازی شجاع و جان بر کف در میدان مبارزه با رژیم ستمشاهی در کنار امام خمینی (ره) حاضر بودند .در بهمن ماه 1357 با اسقرار نظام جمهوری اسلامی شهید صدوقی بعنوان نماینده ی حضرت امام در استان و امام جمعه یزد معرفی شدند.

شهید صدوقی و جنگ تحمیلی عراق


با آغاز تهاجم وحشیانه  رژیم بعث عراق به مرزهای ایران و اشغال بی رحمانه ی قسمت های وسیعی از خاک مقدس میهن اسلامی ، شهید صدوقی با عزمی استوار و همتی بلند به پشتیبانی از رزمندگان اسلام پرداخت و با همه ی وجود در راه نصرت آنان قیام نمودند و نه تنها در پشت جبهه ها بلکه با حضور شجاعانه در صحنه های خون و جهاد غرب و جنوب کشور اسلامی و عملیات های بزرگی مانند بیت المقدس ، نام خویش را در طومار دلیر مردان این مرز و بوم به ثبت رسانیدند . و پس از بازگشت از جبهه ها ی نور علیه ظلمت در تاریخ یازده تیرماه سال 1361 ه . ش مطابق با دهم رمضان المبارک 1402 ه . ق پس از ایراد خطبه ها و اقامه نماز جمعه به دست یکی از منافقین پلید و بد عاقبت با شربت گوارای شهادت روزه خویش را افطار و با پیکری آغشته در خون به فیض « عند ربهم یرزقون » نائل گشته و مورد خطاب « فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی » پروردگار قرار گرفتند.http://rghiasi.persiangig.com/gif-%20gif/130.gifنوشته شده در سه شنبه 30 آذر 1389 توسط مهدی حکیمیان
مقام معظم رهبری

درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
آمار سایت
Blog Skin